تبلیغات
سایت تفریحی love3d - هرگز روی زخم تان بتادین نریزید
 
سایت تفریحی love3d
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود/صحنه پیوسته بجاست/خوشتر ان نغمه که مردم بسپارند به یاد...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مدیر love3d
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد این وبلاگ؟چهارشنبه 10 خرداد 1391 :: نویسنده : مدیر love3d

هرگز روی زخم تان بتادین نریزید

«در تاریخچه ترمیم زخم‌ها می‌توان پاپیروس‌های مصر باستان را در نظر گرفت كه حدود 1650 سال قبل از میلاد مسیح تهیه شده بودند…

 در این پاپیروس‌ها به 48 نوع زخم كه پزشكان آن زمان آنها را شناخته و تقسیم‌بندی كرده‌اند، اشاره شده است.» این مقدمه‏ای بر وجود زخم و تلاش انسان‏ها برای درمان آنها از زبان دكتر مهرداد خوانساری، متخصص جراحی عمومی، فلوشیپ لاپاروسكوپی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است که در همین رابطه با ایشان به گفت‏وگو نشسته‏ایم.

سلامت: آقای دکتر! زخم‌ها چند نوع هستند؟

زخم عبارت است از گسیختگی یك اپی‏تلیوم یا پوشش در هر قسمتی از بدن اعم از پوست، مخاط دستگاه گوارشی و… که براساس نوع زخم در هر قسمتی از بدن، درمان‌ها متفاوت خواهند بود. پس زخم‌ها می‏توانند در نقاط مختلفی از بدن چه در ارگان‏های داخلی مانند دستگاه گوارش یا در ارگان خارجی مانند پوست ایجاد شوند اما به طوركلی زخم‌ها را به دو نوع حاد و مزمن تقسیم‌بندی می‌كنیم.

سلامت: کمی درباره این زخم‏ها توضیح می‏دهید؟

بله، برای تعریف زخم حاد و مزمن بهتر است در ابتدا به روند ترمیم یك زخم پس از ایجاد آن بپردازم. هر زخمی 4 مرحله را طی می‏کند. در اولین ثانیه‌های ایجاد زخم در بدن روند ترمیم زخم آغاز می‌شود. به این صورت كه سلول‌های التهابی به سمت مركز زخم حركت می‌كنند و به نوعی آن را مورد حمله قرار می‌دهند. این‌كار با 2 هدف انجام می‌شود؛ اول پاك‌كردن باكتری‌ها و آلودگی‌ها از محل كه معمولا از روز اول تا روز چهارم زمان می‌برد و دوم ترشح واسطه‌های التهابی كه در مرحله دوم زخم به كار می‌آید. در واقع روند ترمیم زخم فیزیولوژیك و در عین حال هورمونی است؛ یعنی هم فیزیولوژی طبیعی بدن و هم هورمون‌ها در ترمیم آن نقش دارند.

مرحله دوم معمولا از روز چهارم تا دهم یا دوازدهم بعد از ایجاد زخم طول می‌كشد. در این مدت سلول‌های التهابی‌ای كه وارد حفره زخم شده‌اند شروع به تكثیر می‌كنند تا داربستی تشكیل بدهند و زخم را از آن داربست آکنده کنند تا ترمیم زخم ادامه پیدا کند. مرحله سوم ترمیم زخم از روز دهم تا دوازدهم طول می‏کشد. در این مرحله حمله سلول‌ها و تكثیر آنها نظم و انضباط خاصی پیدا می‌كنند. به این صورت كه بدن زوائد را از زخم برداشت می‌كند و زخم همانند بافت‌های اطرافش شكل می‌گیرد كه اصطلاحا به این مرحله Modeling یا مرحله «تغییر زخم» می‌گویند.

سلامت: این عوامل مشابه تجربه همه از زخم است؟

بله، همه ما زخم را تجربه‌ كرده‌ایم و شما دیده‌اید كه هر زخمی در ابتدا التهابی دارد که در روز سوم و چهارم كمتر می‏شود و مقداری برجستگی پیدا می‌كند و سپس در عرض 6 تا 12 ماه زخم مدل خود را تغییر می‌دهد تا به بافت همسایه خود نزدیك شود. مرحله آخر برداشت اضافه‌ها از زخم و همان چیزی است كه ما اصطلاحا به آن «جوشگاه» یا «اسکار زخم» می‌گوییم. جوشگاه به مرور زمان از بین خواهد رفت و به یك بافت طبیعی تبدیل خواهد شد. البته جوشگاه زخم می‌تواند براساس ژنتیك ادامه پیدا كند و از بین نرود یا به طور كامل محو شود.

سلامت: اگر هنگام ترمیم زخم اتفاقی بیفتد كه این مراحل پشت‌سر هم انجام نشود، چه پیامدی خواهد داشت؟

در این صورت زخم حاد به یك زخم مزمن تبدیل می‌شود که درمان‌های خاص خود را می‌طلبد. به همین دلیل تلاش ما این است كه زخم حاد را در روند ترمیم طبیعی خودش نگه داریم و اجازه ندهیم كه زخم، مزمن شود. زیرا در این صورت مجبوریم از تكنیك‌های خاصی استفاده كنیم تا آن را درمان كنیم.

سلامت: آیا مزمن‌شدن زخم خطرناك‌ است؟

بله، ممكن است به خاطر وجود یك زخم مزمن عوارض خطرناكی ایجاد شود. زیرا مزمن‌شدن زخم مسایل ساده زخم‌ها را به مسایل پیچیده‌ای تبدیل می‌كند. البته هر زخمی‌ مزمن نمی‌شود بلكه عواملی وجود دارد كه می‌تواند زخم حاد را به زخم‌ مزمن تبدیل كند. بسیاری از این عوامل ذاتی هستند و مربوط به خود شخص است اما بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌هایی كه در سیستم ایمنی افراد نقص ایجاد می‌كنند، مانند بیماری‌های كبدی و كلیوی، بیماری‌ دیابت، افرادی كه فقر تغذیه‌ای دارند، افرادی كه شیمی‌درمانی می‌شوند، افرادی كه کورتیکواسترویید مصرف می‌كنند، موارد خاصی كه در منطقه‌ای كه زخم ایجاد شده است و خونرسانی كافی شریانی یا وریدی ندارند، مانند بیمارانی كه دچار واریس‌های مزمن و شدید اندام‌های تحتانی هستند كه زخم‌ آنها گاهی حتی به قطع عضو نیز منجر می‏شود، افرادی كه كم‌خونی و تصلب‌شرایین دارند، افرادی كه قطع نخاع هستند یا طولانی‌مدت در بستر می‏مانند و دچار زخم‌های حادی به نام «زخم‌بستر» می‌شوند كه اغلب موارد مزمن می‌شود و…

بنابراین کسانی كه مبتلا به این بیماری‌ها هستند باید بیشتر احتیاط و از زخمشان مراقبت كنند. رسیدگی به موقع و پیشگیری از مزمن‌شدن زخم‌ها بسیار موثر است هرچند كه در بعضی از افراد نمی‌توان از مزمن‌شدن زخم پیشگیری كرد اما می‌توان آن را كنترل نمود.

سلامت: چطور از مزمن‌شدن زخم‌ها جلوگیری كنیم؟

مهم‌ترین مساله پس از ایجاد زخم در تنه یا اندام‌ها حفظ خونسردی و كنترل اوضاع است پس از آن اولین اقدام، كنترل خونریزی است كه می‌توان با فشار دست یا با یك پارچه و گاز تمیز آن را كنترل كرد. مرحله دوم پانسمان ساده زخم است كه آن هم كار كنترل خونریزی و درد را انجام می‌دهد.

اگر ناحیه‌ای از بدن با اشیای برنده مانند شیشه بریده شده بود، امكان عمیق‌بودن زخم زیاد است بنابراین در این موارد بهتر است سریعا به پزشك مراجعه كنید. پزشك با معاینه دقیق، نوع زخم، لبه‌های آن و وجود جسم خارجی در زخم را بررسی می‌كند. زیرا یكی از عوامل مهم تبدیل زخم‌های حاد به زخم‌های مزمن وجود اجسام خارجی در زخم است. در این صورت پزشك با توجه به زخم درمان مناسبی را آغاز می‏کند تا ترمیم صورت بگیرد و از مزمن شدن آن جلوگیری ‌شود.

سلامت: نیازی به ضدعفونی‌كردن زخم نیست؟

متاسفانه اشتباهی كه افراد بعد از ایجاد زخم انجام می‌دهند، استفاده غلط از ضدعفونی‌‌كننده‌های موضعی است. ضدعفونی‌كننده‌ها كه در منازل اغلب بتادین است به هیچ عنوان نباید داخل حفره زخم ریخته شود بلكه باید آن را اطراف حفره زخم استفاده کرد زیرا بتادین حاوی ید است که به شدت برای سلول‏های زایا و ترمیم‏کننده کشنده است. پس چنانچه در حفره زخم ریخته شود، قطعا باعث تاخیر در ترمیم زخم می‌شود و متعاقب آن جوشگاه و اسكار بیشتری از زخم به جا می‌ماند. بهترین شستشو‌دهنده زخم، سرم شستشو یا نرمال‌سالین است. اگر سرم در دسترس نبود می‌توان زخم را با آب تمیز شست. سپس آن را پانسمان و به نزدیك‌ترین مركز پزشكی مراجعه كرد.

سلامت: برای از بین بردن جوشگاه یا اسكار زخم‌ها چه باید كرد؟

در روند ترمیم زخم اصطلاحی تحت عنوان ترمیم بیش از حد داریم که بدن شروع به ساختن بافت‌های اضافی در محل زخم می‌كند. معمولا جوشگاه‌ها به دو واژه جوشگاه «هیپرتروفیك» و جوشگاه «كلویید» تقسیم‌بندی می‌شوند. در جوشگاه‌ هیپرتروفیک منطقه زخم پرسلول‌ و روی زخم بزرگ و زبر می‌شود و ایجاد برجستگی می‏کند. ایجاد جوشگاه كلویید هم که عوام به آن «گوشت اضافه» می‌گویند معمولا ذاتی و ژنتیكی است و با برجستگی نرم و بد شکلی پوست در محل زخم همراه است و درمان‌های خاص خودش را دارد. بهترین راه برای محو شدن اسكار زخم‌ها مراقبت‌ خوب از زخم و اداره ترمیم درست آن است.

سلامت: در چه زخم‌هایی باید واكسن كزاز تزریق كرد؟

با توجه به واكسیناسیون كامل جوانان و نوجوانان در كشور اغلب زخم‌هایی كه در بدن ایجاد می‌شود نیازی به واكسن ندارند. در موارد بسیار خاصی كه زخم به شدت له شده و با خاك یا مدفوع آلوده شده است یا زخم لبه‌های ناهماهنگ دارد چنانچه بیش از 10 سال یا در موارد خاص‌تر 5 سال از واكسیناسیون فرد گذشته باشد، تزریق واكسن كزاز لازم است. در غیر این صورت نیازی به تزریق واكسن نیست.


منبع:
http://mones.irنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 18 آبان 1396 04:21 ب.ظ
Academics are always carrying books and papers.
یکشنبه 2 مهر 1396 04:29 ق.ظ
Hey, I think your blog might be having browser compatibility
issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, terrific blog!
دوشنبه 30 مرداد 1396 07:41 ق.ظ
I wanted to thank you for this very good read!! I definitely loved every
little bit of it. I have you book-marked to look at new stuff you post…
جمعه 6 مرداد 1396 09:36 ب.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site?
The account helped me a acceptable deal. I had
been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
جمعه 6 مرداد 1396 06:15 ب.ظ
I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind
of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
website. Reading this info So i'm glad to exhibit that I've an incredibly just right
uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot certainly
will make sure to don?t disregard this website and provides it a look on a relentless basis.
پنجشنبه 15 تیر 1396 01:08 ق.ظ
Loving the information on this internet site, you have done great job on the blog posts.
سه شنبه 13 تیر 1396 09:04 ب.ظ
These are really wonderful ideas in about blogging.

You have touched some fastidious points here.

Any way keep up wrinting.
سه شنبه 13 تیر 1396 11:23 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this post i thought i could also
make comment due to this brilliant article.
سه شنبه 13 تیر 1396 03:33 ق.ظ
Glad to be one of the visitors on this awing site :D.
دوشنبه 12 تیر 1396 09:19 ب.ظ
Hello my loved one! I want to say that this article is awesome,
great written and come with approximately all vital infos.
I would like to see more posts like this.
دوشنبه 12 تیر 1396 09:57 ق.ظ
We're a gaggle of volunteers and starting a new
scheme in our community. Your site provided us with valuable
information to work on. You have done an impressive activity and our entire community will
likely be grateful to you.
دوشنبه 12 تیر 1396 12:10 ق.ظ
Outstanding quest there. What happened after? Take care!
یکشنبه 11 تیر 1396 07:37 ب.ظ
For the reason that the admin of this web site is working,
no doubt very quickly it will be famous, due to
its feature contents.
یکشنبه 11 تیر 1396 06:40 ب.ظ
Precisely what I was searching for, thank you for putting up.
یکشنبه 11 تیر 1396 05:43 ب.ظ
My brother suggested I might like this blog. He was once totally right.

This publish actually made my day. You can not consider just
how much time I had spent for this info! Thank you!
یکشنبه 11 تیر 1396 03:25 ب.ظ
For the reason that the admin of this web site is working, no question very
quickly it will be famous, due to its quality contents.
یکشنبه 11 تیر 1396 09:21 ق.ظ
Loving the information on this internet site, you
have done great job on the content.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 08:31 ق.ظ
Nice weblog right here! Also your website so much up very fast!
What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link for your
host? I wish my web site loaded up as quickly as yours
lol
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 04:24 ب.ظ
I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you develop this amazing site yourself?
Please reply back as I'm wanting to create my own site and would like to learn where you got this from or just what the theme is
called. Thanks!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 04:38 ق.ظ
Hi, Neat post. There's a problem along with your website in internet explorer,
could check this? IE nonetheless is the market leader and a large component to other people will omit your great writing due to this problem.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:37 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and
visual appearance. I must say that you've done a superb job with this.
Also, the blog loads extremely fast for me
on Firefox. Outstanding Blog!
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:07 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the
book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
An excellent read. I will definitely be back.
یکشنبه 20 فروردین 1396 05:29 ق.ظ
Thanks to my father who told me about this weblog, this blog is
in fact remarkable.
شنبه 12 فروردین 1396 12:07 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
account it. Look advanced to far added agreeable from you!
By the way, how could we communicate?
پنجشنبه 10 فروردین 1396 04:10 ب.ظ
Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you
are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please continue the rewarding work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :